Tato ovocná vajíčka z listového těsta se hodí jako rychlá odměna pro malé velikonoční koledníky. A pokud se vám nechce vykrajovat s vajíčkem, můžete upéct třeba trojhránky, nebo čtverečky. Důležité je, mít vždy spodní tvar plný a na něj položit jakýsi „rámeček“ z druhé vrstvy těsta, aby vám náplň nevytekla.
Historie listového těsta je poměrně stará a více se o ní dočtete níže. Z listového těsta se připravují záviny a klasický štrůdl, ze sladkých pokrmů můžeme zmínit ještě různé druhy taštiček, hřebenů a jiných tvarů, které se plní různými krémy a náplněmi, od marmelád a tvarohu, po Nutellu a ovoce. Zapomenout určitě nesmíme na kremrole nebo nadýchaný dezert kremeš a už i u nás zdomácněly croissanty a další francouzské dezerty, třeba Mille-feuille nebo palmiers.
Listové těsto lze samozřejmě použít i ve slaných pokrmech a chuťovkách, jako jsou různé tyčinky se sýrem a kořením, které slaví úspěch na každé silvestrovské oslavě, tak pro náročnější klasický recept hovězí Wellington, kdy se maso obalí ve směsi hub a poté zarolované do těsta upeče. Jako rychlou svačinku můžete do listového těsta zabalit i klobásku nebo párek.
Ingredience:
- 1 balíček listového těsta
- 250 g měkkého tvarohu
- 1 vejce
- 1 plechovka kompotu jahody nebo meruňky
- 2 lžíce cukru
- kokos
Postup:
- Listové těsto rozválíme a vykrojíme z něj vajíčka. Vždy vykrojíme nebo vyřízneme jedno plné a druhé s dírou uvnitř.
- Plné vykrojené vajíčko potřeme pomocí mašlovačky rozšlehaným vejcem a přiklopíme ho druhým vajíčkem s dírou (vznikne nám tak prostor na tvaroh).
- Tvaroh smícháme s cukrem a vejcem, směsí potřeme vykrojená „vejce“.
- Do díry dáme lžičkou tvaroh a na něj plátky ovoce.
- Pečeme na 180 °C dozlatova. Ještě horká vajíčka posypeme kokosem nebo cukrem.
Věděli jste, že…?
Listové těsto je velice variabilní a populární nejen v naší kuchyni. Svůj původ má ve Francii. Nejstarší známý recept na listové těsto ve Francii byl zapsán v listině biskupa Roberta z Amiensu v roce 1311. První recept s použitím techniky tourage (vložení kousku másla do těsta a několikeré přeložení těsta) však publikoval až v roce 1651 François Pierre La Varenne. Moderní francouzské listové těsto pak vyvinuli a zdokonalili kuchař M. Feuillet a Antonin Carême.
Zatímco moderní listové těsto bylo vynalezeno ve Francii, Arabové a Řekové již po mnoho staletí používají jiný druh listového těsta, podobný řeckému filo. To vytváří oddělené tenké pláty těsta potřené olivovým olejem a používají je do různých druhů pečiva, jako je baklava. Listové těsto má dlouhou historii také ve Španělsku, snad díky arabským nebo maurským vlivům.