S recepty na bublaninu je to jako s recepty na bramborový salát nebo svíčkovou, každá rodina má jeden recept, na který přísahá. Zkuste ale udělat výjimku a vyzkoušet tento náš recept.
Ingredience
- 250 g polohrubé mouky
- 120 g másla
- 3 vejce
- 150 g cukru
- 1/2 prášku do pečiva
- 1/8 litru mléka
- Ovoce (třešně, jahody, rybíz, broskve,…)
- Strouhanka na vysypání
Na drobenku
- 50 g másla
- Hrubá mouka
- 2 lžíce moučkového cukru
Postup
- Oddělíme si bílky od žloutků a bílky vyšleháme do sněhu.
- V míse utřeme máslo, cukr a žloutky. Pak střídavě vmícháme mléko a mouku s práškem do pečiva.
- Nakonec přidáme ušlehaný, tuhý sníh z bílků. Těsto dáme do dobře vymazané a vysypané formy, poklademe ovocem, posypeme drobenkou a dáme péci do vyhřáté trouby na 170 °C dozlatova.
Věděli jste, že…?
Název „bublanina“ byl odvozen ze slova bublat, neboť zapečením ovoce v koláči vznikne dojem, že moučník bublá. Bublanina je typický český moučník, který jinde nejspíš neochutnáte.
Tak, jak se pekla dříve, připomínala spíš sladkou omeletu a přidávaly se do ní vždy třešně. Těsto se připravovalo z vajec, mléka, cukru a jen trošky mouky. Když se těsto nalilo do pekáčku a dalo do trouby, začalo intenzivně bublat a vyběhlo až k okrajům pekáčku. Protože ale nebylo našlehané ani utřené do pěny a chybělo v něm kypřidlo, po vytažení z trouby zase rychle splasklo. Rozhodně o něm tedy nebylo možné tvrdit, že bylo nadýchané a lehoučké, bylo zkrátka jen „boulovaté.“
Děti při konzumaci bublaniny s celými třešněmi plivou pecky a tím cvičí jemnou motoriku potřebnou ke správnému vyslovení hlásek „C“ a „S“. Proto se někdy třešňové bublanině říká „logopedická buchta“.