Karlovarský knedlík – recept

Výborná česká příloha k mnoha omáčkám i pečením je karlovarský knedlík. Vyniká jedinečnou chutí a po nakrájení mozaikovým vzhledem.

Karlovarský knedlík patří k tradičním přílohám české kuchyně, který se nejčastěji podává k omáčkám, ke guláši, vepřové se zelím, ale i k dušeným masům. Jejich výhodou je především snadná a rychlá příprava. Do karlovarských knedlíků se nepřidává žádná mouka, základ tvoří bílé pečivo. Knedlíky navíc voní máslem a také listovou petrželí a muškátovým oříškem.

Knedlík je jedním z pilířů české kuchyně. Málokdo ale ví, že původně šlo o masové šišky, které naši předkové jedli jako hlavní chod. Až v 17. století se začaly péct z mouky a využívaly se jako pečivo.

Průlomem v knedlíkové historii se stalo 19. a 20. století, kdy vznikaly různé druhy knedlíků. Hospodyňky je vytvářely z nejrůznějších druhů obilnin (dokonce i z rýže) a plnily je libovolnými náplněmi. Knedlík, tak jak ho známe dnes, je dílem 20. století. Česká kuchařka ho převzala z rakouské kuchyně.

Mezi nadýchanými houskovými knedlíky vyčnívá Karlovarský knedlík. Už na první pohled působí zajímavě – je mramorovaný a obsahuje i bylinky! Legenda praví, že za karlovarský knedlík můžou Prusové.

Údajně po bitvě u Hradce Králové, v roce 1866, se po Karlových Varech rozkřiklo, že se na město valí dvoutisícová pruská armáda, která sní, na co narazí. Místní lidé z toho byli v šoku a přemýšleli, jak z toho mála, co mají, nasytí takový hladový dav.

A tak hospodyňky přišly na karlovarský knedlík. Byl sytý, levný a zužitkovaly se při něm i zbytky pečiva. Ovšem vtipné je, že si na něm žádný Prus nepochutnal. Pruská armáda totiž do Karlových Varů nakonec nedorazila. Údajně jí vyplašila zvěst, že do města míří bavorská armáda, spojenec nenáviděného Rakouska. A kdo by takový střet riskoval, že? A tak nakonec knedlíkovou hostinu spořádali místní.

Ingredience:

  • 250 g starší housky
  • 100 g hrubé mouky
  • 2 vejce
  • 200 ml mléka
  • petrželová nať
  • sůl
  • muškátový oříšek

Postup:

  1. Nejdříve nakrájíme housku na kostičky.
  2. Smícháme mléko se žloutky, přidáme sůl, muškátový oříšek a hrubou mouku v takovém množství, aby vzniklo tužší, ale stále tekuté těsto. Dále přidáme petrželovou nať a těsto nalijeme na nakrájenou housku, kterou se těsto na knedlík zahustí. Vše promícháme a necháme chvíli odpočinout.
  3. Z bílků ušleháme tuhý sníh a ten pak vmícháme do těsta s houskou.
  4. Vytvarujeme knedlíkové šišky a zabalíme je do potravinové fólie, kterou v krajích zavážeme.
  5. Fólii jemně propícháme a karlovarský knedlík dáme vařit do vroucí osolené vody asi 20 minut. Poté je vyndáme a propícháme a necháme odpočinout. Podáváme například k rajské nebo játrové omáčce, nebo třeba ke kančímu guláši.

TIP: Místo potravinářské fólie můžete použít sáček na tlačenku.

Karlovarský knedlík je úžasně chutný, má báječnou strukturu a milují jej i ti, kteří klasickým knedlíkům úplně neholdují. Méně zkušení kuchaři se však jeho přípravy častokrát obávají, a proto se do ní pro jistotu ani nepouštějí.

Při dodržení správného postupu je to ovšem hračka! Připravit výborný karlovarský knedlík nikdy nebylo jednodušší a doufáme, že vám k tomu pomůže i náš recept.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang