Ženina děloha se v polovině šestého lunárního měsíce – tedy 23. týdne těhotenství nachází asi tři centimetry nad pupíkem. Uvnitř její dutiny břišní se pomalu „překládají“ orgány.
Děťátko tlačí na žaludek a žebra. Zvětšující se a tlačící děloha může kromě hemoroidů způsobit také křečové žíly na dolních končetinách a v oblasti rodidel. Takže je potřeba dávat si pozor, především pokud se pracuje v sedavém zaměstnání.
Během dne je nutnost se v každém týdnu těhotenství procvičit a protáhnout, a rozhodně nevynechávat každodenní procházky. Při odpočinku je přirozenější dávat si nohy výše.
Velmi pohodlné jsou relaxační lehátka, která se někdy používají i jako zahradní nábytek, avšak postačí i podložit si nohy polštářem.
Jestliže hrozí vznik křečových žil, jak díky zvýšené tělesné hmotnosti, tak kvůli dědičnosti, neváhat ani minutu a oblékat si kompresní punčochy. Žena se tak v budoucnu vyhne nevzhledným nohám, zdravotním komplikacím, které si mohou vyžádat i operaci.
Tělo ženy v 23. týdnu
Potřeba vápníku se v těhotenství zvyšuje až o 50 %. Tato živina je důležitá pro správnou stavbu kostí a zubů dítěte a vápník je také nezbytný pro svalstvo, oběhovou a nervovou soustavu těhotné ženy.
Vápník by se měl přijímat ve stravě skrze mléčné výrobky, najde se i v jiných potravinách, například v zelenině, tofu nebo semínkách či oříšcích.
Pokud strava neobsahuje dostatek vápníku, bude se ho tělo snažit získat z kostí, což má za následek zeslabení či řídnutí kostí (demineralizace). Proto by strava měla obsahovat 1 500 mg vápníku denně.
Zdroje vápníku:
- mléko, sýry, jogurty
- tvaroh a smetanové sýry
- obiloviny
- zelená listová zelenina (brokolice, špenát, řeřicha či kapusta)
- ryby (sardinky, úhoři nebo makrely)
- sója a sójové výrobky
- ovoce (mandarinky, pomeranče, jablka)
- mák, loupané mandle a lískové oříšky
- minerální voda
Vápník je vhodné kombinovat s vitaminem D, bez něj se vápník hůře vstřebává a ukládá.
Co se děje v 23. týdnu těhotenství?
Kůže miminka se postupně začíná zbarvovat pigmentem. Pod pokožkou se ukládá tuk. Přesto je děťátko ještě hodně červené a plné vrásek.
Ve střevech plodu se v 23. týdnu těhotenství hromadí první stolice, která vyjde až po porodu v podobě černé až tmavě zelené hmoty. Nazývá se mekonium neboli smolka. Tvoří ji částice plodové vody, žluči a buněk ze střev.
Děťátko polyká plodovou vodu, která se posléze částečně uplatňuje v krevním oběhu, a pak je vyloučena již fungujícími ledvinami.
Kolem třiadvacátého týdne těhotenství probíhá důležitý vývoj mozku, proto je nezbytné věnovat péči stravě a klást důraz na dostatek vitamínů a nenasycených kyselin.
23. týden těhotenství je u konce
Miminko nyní váží jako malý sáček rýže, tedy půl kilogramu. To se již dá dobře představit. Děťátko povyrostlo do délky 27 až 29 centimetrů, tedy od hlavy po paty. Vypadá jako menší panenka.
Na kotrmelce a přemety mimča si již matčino tělo zřejmě zvyklo. Ovšem takové kopnutí do močového měchýře, které bez varování dítě uštědří, může nemile překvapit únikem moči.
Kromě toho se od této doby mohou objevovat tzv. poslíčky. Jedná se o trénink dělohy na porod. Tyto stahy by neměla žena pociťovat ani pravidelně ani bolestivě.