Ne, zřejmě není třeba osobní váhu reklamovat. Je pravděpodobné, že od 18. týdne těhotenství bude těhotná žena přibírat na váze pravidelně až půl kilogramu týdně.
Břicho, a tedy co je důležité, hlavně to, co skrývá, poroste. Z tohoto důvodu je velmi důležitá péče o pokožku. Takže ji mazat, mazat a zase mazat. Nejlépe 2x denně.
Některé ženy, které přibírají více, by se měly zaměřit nejen na oblast břicha, aby předešly nebo alespoň omezily vznik strií, nicméně také na prsa, hýždě, boky nebo stehna. Na trhu je dostatek vhodných přípravků, projít si nabídku drogérií a lékáren je velice důležité.
Těhotná žena a její tělo
V této fázi těhotenství může nastat nepříjemná bolest hlavy nebo se dokonce točit. Objevují se i mžitky před očima. Krevní oběh se mnohonásobně zvýšil a srdce pracuje o 40-50 % více, protože musí živit vás oba.
Velká část krve protéká dělohou a kůží, ledvinami protéká asi o třetinu více krve než za normálních okolností. Rostoucí děloha vyvíjí tlak na cévy, což může způsobit, že bývá občas na omdlení. Má-li žena závratě, je to signál, aby zpomalila.
Zároveň se musí i nadále myslet na správnou výživu a především dodržovat pitný režim. Jíst častěji menší porce a odpočívat – tohle pomůže udržet stabilní hladinu cukru v krvi.
Jak zmírnit pocity na omdlení a závratě?
Mnoho žen trpí na pocity na omdlení a závratě. Hlavně když se udělá nějaký prudší pohyb, např. postaví se ze země na nohy:
- pokud nastanou tyto pocity, je nejlepší si jít lehnout (žena se tak vyhne riziku poranění nebo spadnutí)
- při vstávání ze židle dbát na opatrnost a vstávat pomalu (pokud se vstane příliš rychle, tělo se nemusí náhlé změně tak rychle přizpůsobit, což vede ke snížení tlaku a může se zatočit hlava)
- pokud tělo dovolí, mělo by se ležet na levém boku, nikoli na zádech (tím se zabrání tzv. syndromu dolní duté žíly, kdy dojde při lehu ke zrychlení srdeční frekvence, poklesu tlaku a malátnosti nebo pocitu na zvracení)
- jíst pravidelně a dostatečně pít
- ve stravě by měly být zahrnuty celozrnné potraviny, ovoce a zelenina (na rozdíl od potravin, které poskytnou rychlý přísun cukru, avšak hladina cukru v krvi nebude stabilní)
Vyhýbat se rychlému občerstvení je samozřejmé nejen v těhotenství, sušenkám a koblihám by se také nemělo moc holdovat a naopak by se měla dávat přednost zdravým potravinám.
Co se děje v 18. týdnu těhotenství?
Miminku stále chybí pořádná tuková vrstva, nicméně se ji už snaží vytvářet. Od 17. týdne těhotenství začíná růst poněkud pomaleji v porovnání s minulým hektickým obdobím. Jeho kůže je i nadále tenká a pokrytá lanugem. Postupně se děťátku vyvíjí pevné kosti. V mozku děťátka se tvoří mozková kůra.
Děťátko se v 18. týdnu činorodě hýbe. Děloha matky je pro něj jako tělocvična, která mu zatím nabízí dost místa. Vidět to lze jen na ultrazvuku, prostocviky potomka většina žen zatím necítí. Pokud je žena prvorodička, tak zcela jistě je ještě nevnímá vůbec.
18. týden těhotenství je u konce
Někteří odborníci uvádí, že v 18. týdnu těhotenství je děťátko schopno obličejových grimas. Co je jisté, na rukou a nohou už má vytvořeny klouby. Ve středním uchu začínají sluchové kůstky přenášet zvuk, a tak plod začíná slyšet. Jako první vnímá zvuk srdce matky a její hlas.
Je dobré si začít pouštět nahlas příjemnou hudbu. Pozor ovšem na náhlý hlasitý zvuk, toho se může leknout. Budoucí maminka se nemusí bát ještě s nenarozeným dítětem začít komunikovat, povídat mu i zpívat, nevadí, že falešně.
V případě, že je žena těhotná podruhé, možná již dokáže rozlišit první pohyby dítěte. To nyní měří od hlavičky po zadeček kolem 13 centimetrů, a váží přibližně jako malý kelímek jogurtu, tedy 150 g.