20. týden je přesně polovina těhotenství. Že to ale uteklo!? Nastává pomalu nejvyšší čas usednout v klidu ke svému oblíbenému nealko nápoji a vzít si tužku do ruky a sepsat si, co se ještě musí stihnout, udělat, nakoupit a zařídit – veškeré záležitosti, co se doposud nestihly.
V posledních týdnech před porodem se kvůli velkému a těžkému břichu a mnoha zdravotním komplikacím (např. oteklé nohy, bolest zad, únava atd.) nedá prakticky nic víc udělat než odpočívat.
Shánět po obchodech nejnutnější výbavu pro děťátko, nebo nutit partnera do přestavby bytu je rozumnější v tomto období. Pokud žena patří k těm, které čekají dalšího potomka, jistě ví, o čem se zde na pár řádcích píše.
Co se děje ve 20. týdnu těhotenství?
Ve 20. týdnu těhotenství se miminku rychle prodlužují dolní končetiny, aby vyrovnaly zpoždění, které měly oproti horním končetinám. Na dlaních a chodidlech jsou zřetelné rýhy, které zůstanou už po celý život neměnné. Ruce miminka hmatají po okolí. S palečkem často zamíří do pusinky, aby dumlalo.
Plod roste nyní rychleji než děloha, proto občas dochází ke kontaktu s její stěnou. Těhotná žena tak vnímá pohyby miminka. Volný pohyb plodu v děloze zajišťuje zhruba půl metru dlouhý pupečník.
První ultrazvukové vyšetření (první screening ultrazvukem) se u nás provádí mezi 18. týdnem těhotenství a 20. týdnem u všech těhotných žen.
Je zaměřené na určení počtu plodů, přesné změření jednotlivých částí plodu, výpočet stáří a hmotnosti, zjištění případných vrozených vývojových vad, sledování činnosti srdce, určení množství plodové vody a určení uložení placenty.
Smyslem vyšetření je tedy zjistit, zda se děťátko vyvíjí normálně. To bude také poprvé, co sama těhotná žena uvidí své dítě.
Vyšetření ultrazvukem
Ultrazvuk trvá asi 15 – 20 minut a nijak nebolí. Lékař ženě na bříško nanese speciální gel, který slouží jako vodič zvukových vln, a čidlem pohybuje v různých směrech. Při vyšetření bude hledat případné abnormality, zkoumat fyzický růst a vývoj dítěte a zkontroluje polohu placenty.
Žena uvidí své dítě na obrazovce, což je velmi vzrušující zážitek pro ni i pro jejího partnera, pokud je na vyšetření s ní. Pokud zjistí lékař nějaké odchylky, prodiskutuje je s pacientkou a možná ji pozve na další kontrolní vyšetření. Odchylky ještě nemusí nutně znamenat, že je nějaký problém s jejím dítětem.
Tělo těhotné ženy
Některé ženy zažívají během těhotenství nepříjemné křeče v nohách, zejména ve 2. a 3. trimestru. Projevují se jako náhlá bolest ve stehně, lýtku či chodidle.
Velmi často se objevují v noci, kdy ženu probouzejí ze spánku. Jsou způsobeny jednak vyšší hmotností, kvůli které se vyvíjí větší tlak na nohy a nervy, a také nízkým obsahem vápníku a hořčíku.
Pokud ženu křeče v končetinách trápí, měla by zvýšit příjem vápníku v potravinách, jako jsou mléčné výrobky, sýry a jogurty. Hořčík se zase najde v luštěninách, celozrnném pečivu, ovoci a zelenině.
Křeče mohou být také důsledkem dehydratace nebo dlouhého sezení. Základem je pít hodně vody po celý den, a pokud má žen sedavé zaměstnání, je potřeba si udělat pravidelné přestávky, aby se protáhla a krev mohla dobře cirkulovat.
20. týden těhotenství je u konce
Pohyby dítěte jsou ke konci 20. týdne těhotenství výrazné, mimčo kope nožičkama, jako by se připravovalo na kariéru úspěšného fotbalisty. Proto by již nyní mohly cítit lechtavé pohyby i prvorodičky. Plod od temene k zadečku měří zhruba patnáct centimetrů a váží asi čtvrt kila. Žena mohla přibrat tři a více kilogramů.
Mnoho žen už má za sebou i druhé vyšetření pomocí ultrazvuku a doma má vystavený snímek ještě nenarozeného potomka. Ve 20. týdnu těhotenství gynekolog může prozradit pohlaví miminka.
Co je však důležitější, lékař díky tomuto vyšetření prověřil uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu. Při nějakých pochybách lékař maminku posílá také na podrobné vyšetření srdce plodu ke specialistovi.