14. týdnem začíná druhý trimestr, který trvá do 27. týdne těhotenství. Žena může pociťovat, že se jí opět začala vracet energie.
Problémy doprovázející počátky těhotenství zřejmě ustoupily, neboť hladiny těhotenských hormonů jsou bez výkyvů. Sice již je vidět vystouplé břicho, avšak na váze se ručička zvedla tak o kilo dvě, takže si těhulky zatím nepřipadají jako neohrabaný hroch.
Po volnějším těhotenském oblečení ovšem sáhnou raději než po přiléhavých modelech. Pro některé z nich je zřejmě stále nepříjemné krvácení z dásní při čištění zubů. Ostatně návštěva zubaře, která je v těhotenství nezbytná, je stejně tak nemine, jako nerozvášní.
Těhotenské hormony mohou mít některé vítané účinky. Vlasy mohou vypadat silnější a lesklejší, nehty budou pevnější, nebudou se lámat a budou také rychleji růst. V tomto období také obvykle mizí ranní nevolnost, takže se může začít konzumovat mnohem více zdravých potravin a také si znovu začít užívat cvičení.
Cvičení rozproudí krev a zlepší ženinu fyzickou kondici, což mimo jiné zvýší i pravděpodobnost úspěšného porodu.
Jaký sport v těhotenství?
Pravidelná sportovní činnost je na místě. Sport je účinnou terapií na bolesti zad či zácpu, která se může v tomto období objevit. Cvičení se musí pouze přizpůsobit rostoucímu bříšku a stavu.
Nejlepší, co může těhotná žena udělat je se poradit s ošetřujícím lékařem, který jí doporučí, které fyzické aktivity jsou pro ni vhodné. Nemocnice nabízí těhotenská cvičení přímo pro tento stav. Než se začne s něčím novým, co žena ještě nikdy necvičila, raději by se také měla poradit.
Pro těhotenské cvičení platí, že těhotná žena by nikdy neměla cvičit do úplného vyčerpání, nemělo by docházet k prochladnutí a provlhnutí (hrozí zánět močových cest), ani se vystavovat riziku pádu a úrazu (např. při lyžování).
Ideální aktivitou ve 2. a 3. trimestru je těhotenská jóga. Tato jóga je přizpůsobena těhotenskému stavu a zároveň poskytuje skvělou přípravu k porodu. Vhodné je kombinovat cviky, které budují pevnost a pružnost, s cviky, které se zaměřují na relaxační a dýchací techniky.
Další těhotenskou potíží, která skoro každou ženu potká, je pálení žáhy. Příčinami pálení žáhy na začátku těhotenství je:
- progesteron, jehož vysoké těhotenské hladiny vedou k povolení žaludečního svěrače s následným návratem obsahu žaludku do jícnu
- zvýšená kyselost obsahu žaludku vlivem hormonu gastrinu, který se tvoří v placentě
Pálení žáhy v pozdní fázi těhotenství zhoršuje rostoucí děloha, která vede ke změně uložení žaludku a ke snížení pohyblivosti žaludku.
Pálení žáhy se dá zmírnit:
- Hodně pití mezi jídly, avšak nepít zároveň s jídlem.
- Jíst menší, snadno stravitelné porce.
- Vše, co se dá do úst, se musí dobře rozkousat.
- Vyhnout se kořeněným jídlům, citrusům, kávě, čokoládě, syrové zelenině a perlivým nápojům.
- Spát s mírně podepřenou hlavou.
- Večeřet nejpozději tři hodiny před spaním, aby se jídlo stačilo dostatečně strávit.
Co se děje ve 14. týdnu těhotenství?
Ve 3. měsíci těhotenství plodu rostou značně rychle horní končetiny, tak aby ke konci měsíce dosáhly správného poměru k ostatním částem tělíčka. Nohy sice jsou s růstem trochu opožděné, zatím jsou kratší. Ovšem stejně jako ruce jsou hubené.
Postupně začne na celém povrchu těla růst lanugo, jemné ochlupení, které před narozením miminka vymizí.
Nyní ve 14. týdnu těhotenství se dítě vznáší v plodové vodě, kterou polyká a vylučuje ledvinami. Formují se mu kosti v pažích nohou, hrudním koši a lebce – vyvíjí se celá kostra.
14. týden těhotenství je u konce
Na konci 14. týdne je děťátko větší než deset centimetrů. Můžete si je představit jako zaťatou pěst. Váží zhruba kolem 30 gramů. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů. Ovšem do určení, jestli je to kluk nebo holka, se lékařům ještě zřejmě moc nechce, protože to zatím může být obtížné.
Dělohu lze nahmatat stále výše nad sponou stydké kosti, blíž k pupíku. S jejím růstem mohou přijít další těhotenské problémy, ke kterým patří třeba hemoroidy.
Na kůži od pupíku dolů se vám již může objevit černý pruh – linea nigra. Na světlé pleti se projevuje jako tmavá růžová nebo hnědavá.