Někdy ženy s početím miminka otálí. Důvodem může být kariéra, nebo fakt, že nenašly toho správného partnera, se kterým by mohly mít miminko, nebo se jim stále nedaří otěhotnět. Díky těmto důvodům se může stát, že je ženě více jak 40 let a ještě nemá děti.
Těhotenství po 40. roce věku se často označuje jako pokročilý mateřský věk. Přestože mnoho žen po čtyřicítce prožívá zdravé těhotenství a rodí zdravé děti, je třeba mít na paměti některé faktory a okolnosti. Mít dítě po 40 v dnešní době už není tak neobvyklá situace jak bylo tomu dříve.
S přibývajícím věkem má plodnost žen tendenci klesat a šance na přirozené otěhotnění se snižují. Otěhotnění může trvat déle a zvyšuje se riziko neplodnosti.
S věkem matky se také zvyšuje riziko chromozomálních abnormalit, jako je například Downův syndrom. K posouzení zdravotního stavu dítěte se provádějí prenatální screeningové testy nebo odběr vzorků plodové vody.
U žen starších 40 let je vyšší riziko vzniku některých těhotenských komplikací, včetně preeklampsie, placenty previa a těhotenské cukrovky. U nastávající matky se hlídá hemoglobin. Glykovaný hemoglobin – tabulka hodnot se pohybuje v normálu mezi 28 – 40 mmol/mol. Podezření na diagnózu diabetu začíná při hodnotách 39 – 46 mmol/mol a vyšších.
Pravděpodobnost narození dvojčat nebo vícerčat se také s věkem zvyšuje, zejména při použití technologií asistované reprodukce.
Ženy po čtyřicítce mají častěji již existující zdravotní potíže, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka, které mohou těhotenství komplikovat. Mohou také během těhotenství vyžadovat více lékařských zásahů, například císařský řez, kvůli zvýšenému riziku komplikací.
Jaké jsou další faktory ovlivňující těhotenství po čtyřicítce?
Pro ženy, které plánují těhotenství po čtyřicítce, je zásadní zaměřit se na zdraví. To zahrnuje udržování zdravé hmotnosti, léčbu chronických onemocnění a užívání prenatálních vitamínů.
Pravidelné prenatální prohlídky jsou nezbytné pro sledování zdraví matky i dítěte. To umožňuje včasné odhalení a řešení případných problémů.
Těhotenství ve vyšším věku může přinášet zvláštní emocionální aspekty. Je důležité mít podporu a zvážit možné strasti spojené s rodičovstvím v pozdějším věku.
Před pokusem o početí je vhodné se poradit s poskytovateli zdravotní péče, aby posoudili jednotlivé zdravotní faktory a prodiskutovali případná rizika nebo obavy.
Přestože těhotenství po čtyřicítce může být spojeno se zvýšenými obavami, mnoho žen má úspěšné těhotenství a zdravé děti. Individuální zkušenosti se liší, proto je důležité, aby každá žena spolupracovala se svým lékařem nebo dalším zdravotnickým personálem, aby zvládla případná rizika a zajistila co nejlepší výsledek pro sebe i dítě.
Rizika těhotenství po čtyřicítce
Lidstvo se s tím setkává stále častěji. Pokud žena touží po miminku po čtyřicítce, nebude početí již zdaleka tak jednoduché, jako tomu je u mladších žen. Pokud otěhotní po čtyřicítce, pak s sebou těhotenství nese větší rizika. Potom je třeba, aby byla mnohem častěji sledována specializovanými lékaři. Sledování nebude samozřejmě zaměřené jen na ni, nicméně i na plod.
Rozhodne-li se žena v pozdějším věku pro miminko, bude muset počítat s faktem, že se jí nepodaří otěhotnět hned. Je pravděpodobné, že se o miminko bude pokoušet i déle jak rok. Ženina plodnost s narůstajícím věkem rapidně klesá. Žena může mít problém s otěhotněním i s využitím metod asistované reprodukce.
Podle odborných studií se u starších žen v období těhotenství častěji rozvine těhotenská cukrovka. U těchto žen mnohem častěji vzniká hypertenze, vysoký krevní tlak. Zvyšuje se riziko vzniku preeklampsie. Preeklampsie je závažný stav vznikající v těhotenství a projevuje se zvýšením krevního tlaku, přítomností bílkoviny v moči a otoky.
Vyšší věk prvorodičky také znamená vyšší rizika pro ještě nenarozené dítě. Objevuje se vyšší výskyt chromozomálních vad (např. Downův syndrom). Jedná se poškození genetické výbavy dítěte, což se u něj může projevit v jakémkoliv věku.
U těchto žen se zvyšuje riziko předčasného porodu, což vede k narození dítěte s nízkou porodní váhou. Ve více případech byla také registrována novorozenecká úmrtnost.
Vzhledem k vyšší pravděpodobnosti komplikací mohou mít ženy po čtyřicítce vyšší počet porodů císařským řezem nebo předčasných porodů. Dále dochází k vyšší pravděpodobnosti vícečetného těhotenství (narození dvojčat nebo vícerčat) zejména při použití asistované reprodukce.
S přibývajícím věkem žen se také snižuje počet a kvalita vajíček ve vaječnících, což vede ke snížení vaječníkové rezervy. To může ovlivnit plodnost i úspěšnost asistované reprodukce.
Je důležité si uvědomit, že ačkoli jsou tato rizika spojena s těhotenstvím po 40. roce věku, mnoho žen v této věkové skupině má zdravé těhotenství a porodí zdravé dítě. Rizika se u jednotlivých žen liší a pokroky v lékařské péči a prenatálním screeningu zlepšily výsledky u starších matek.
Pro ženy po čtyřicítce je však zásadní, aby absolvovaly komplexní prenatální péči, příslušné screeningy a upravily svůj životní styl tak, aby podpořily zdravé těhotenství. Konzultace s poskytovatelem zdravotní péče před početím může pomoci řešit individuální obavy a poskytnout pokyny pro optimalizaci zdraví matky a plodu.
Prvorodičky po čtyřicítce
Matky prvorodičky mají obvykle v tomto věku mnohem více strach a obavy z toho, co se kolem a uvnitř nich děje. Ženy, které jsou v tomto věku těhotné opakovaně, toto období berou s nadhledem. Mají s dětmi a těhotenstvím více zkušeností, proto nemají o sebe a miminko takový strach jako prvorodičky.
Starší ženy mají na mateřství zcela odlišný pohled, než jaký mají matky mnohem mladší. Je pro ně typická zvýšená pečlivost a starostlivost. Některé ženy porodem omládnou, protože budou mít stejné starosti, jako ženy o deset až dvacet let mladší a to jim dodá na vitalitě.
Pro některé ženy však může být toto období náročné a to jak fyzicky, tak psychicky. Velmi záleží na psychickém i fyzickém stavu ženy před otěhotněním.
Stát se poprvé matkou po 40. roce věku s sebou přináší řadu otázek a potenciálních problémů. Zde je několik aspektů, které by měly mít ženy, které se stanou poprvé matkami po čtyřicítce na paměti:
- Problémy s plodností: Plodnost se s věkem snižuje a početí může trvat déle. Některé ženy se mohou potýkat s problémy při otěhotnění přirozenou cestou, což může vést k potenciální potřebě využití technologií asistované reprodukce.
- Zvýšené riziko chromozomálních abnormalit
- Lékařské zákroky: U prvorodiček starších 40 let může být pravděpodobnější, že budou během těhotenství a porodu vyžadovat lékařské zákroky (císařský řez).
- Předchozí zdravotní stavy: U žen po čtyřicítce může být pravděpodobnější, že budou mít již existující zdravotní potíže, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka, které mohou těhotenství komplikovat.
- Emocionální aspekty: Začátek mateřství v pozdějším věku může být spojen s jinými emocionálními aspekty. Je důležité být na výzvy spojené s rodičovstvím psychicky připraven.
- Zdraví před početím: Zásadní je zaměřit se na zdraví před početím.
- Prenatální péče: Pravidelná a důkladná prenatální péče je nezbytná pro sledování zdraví matky i dítěte. To umožňuje včasné odhalení a řešení případných problémů.
- Úprava životního stylu: Ženy po čtyřicítce možná budou muset upravit svůj životní styl, například přijmout zdravou stravu, pravidelně cvičit a vyhnout se škodlivým návykům, jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholu.
- Podpůrný systém: Silný podpůrný systém, včetně rodiny, přátel a zdravotníků, je zásadní. Emocionální podpora může být zvláště důležitá pro matky, které jsou na mateřské dovolené poprvé.
- Finanční plánování: Založení rodiny v pozdějším věku může mít finanční důsledky. Je důležité plánovat náklady spojené s těhotenstvím, porodem a výchovou dítěte.
Přestože jsou s nástupem na mateřskou po čtyřicítce spojeny určité problémy, mnoho žen v této věkové skupině má úspěšné těhotenství. Každé těhotenství je jedinečné a při správné péči a pozornosti může mít mnoho žen jako prvorodičky v pozdějším věku pozitivní zkušenosti.