Bolest hlavy dokáže člověka pořádně potrápit i mimo těhotenství. Natož pak v době těhotenství, kdy je užívání léků velmi omezené. Kdy se nesmí z léků téměř nic. Pokud žena trpí migrénou, pak pro ni bude migréna v těhotenství velmi nepříjemná.
Těhotenství je často doprovázeno bolestmi hlavy. Bolest hlavy během těhotenství je obvykle způsobena změnami hormonálními. Většina hormonálních změn v těhotenství je přirozená, avšak mohou také způsobit to, že se může objevit nepříjemná bolest hlavy.
Pro snížení příznaků se doporučuje užívání malých dávek paracetamolu (acetaminofenu), který je obsažen v Paralenu, Panadolu apod. Také je důležité dodržovat vyváženou stravu a pít dostatek tekutin. U těžších případů se mohou do léčby zahrnout masáže či cvičení.
Nemluvě o řádném a každodenním odpočinku. Těhotné ženy by se měly vyhnout výrobkům, které obsahují kofein, a naopak by měly používat vhodné alternativy, jako je například zázvor.
Nejčastější příčiny bolesti hlavy
Proč bolí hlava – může mít mnoho příčin. Většinou si člověk vezme tabletku na bolest, když už je tak velká, že se nedá vydržet.
Jaké jsou nejčastější příčiny, proč bolí hlava:
- Vysoký tlak a malý přísun krve do mozku mohou způsobit bolest hlavy v těhotenství.
- Hormonální změny: Těhotné ženy zažívají značné hormonální fluktuace. Tyto hormonální změny mohou mít za následek sled bolestí hlavy.
- Dehydratace: Během těhotenství ženy mají tendenci pít méně tekutin, což může způsobit dehydrataci těla a bolest hlavy.
- Nízký krevní tlak: Těhotné ženy mají často nízký krevní tlak, který může způsobit bolesti hlavy.
- Únava: Těhotné ženy mohou často trpět únavou, což může způsobit bolest hlavy.
- Nedostatek živin: Nedostatek určitých živin může také způsobit bolesti hlavy během těhotenství.
Řadu z výše zmíněných příčin bolesti hlavy může žena docela dobře ovlivnit, respektive jim předcházet. Stačí o sebe více pečovat a být v klidu.
Jak na bolest hlavy?
Jak už bylo řečeno v předchozích řádcích, velmi důležité je pít dostatek tekutin. Nejvhodnější je čistá voda. Bolest hlavy je ve většině případů způsobena právě nedostatkem tekutin v těle. A pravidelný příjem tekutin si může žena lehce ohlídat sledováním toho, kolik za den vypije.
V horkých letních dnech je potřeba se vyhýbat dlouhodobému pobytu na slunci. Vyhledávat spíše chládek a stín a vyvarovat se slunění jako takovému. Toho si ještě po porodu žena užije dostatek.
Cítí-li těhotná žena, že ji začíná bolet hlava, je třeba, aby ihned doplnila tekutiny. Je dobré lehnout si a odpočívat. Po ruce pak může mít například koňskou, nebo čínskou mast, kterými si potře spánky.
Na hlavu si může taktéž přiložit mokrý hadr, který má rovněž velmi dobré účinky. Ležet v klidu a ulevit si od bolesti těmito postupy. Možná je to k údivu, avšak někdy koňská mast působí mnohem lépe než samotný lék.
V těhotenství se stává a to díky hormonům, že bolest hlavy přichází mnohem častěji, než v období, kdy žena není těhotná. V těhotenství může užít na bolest jen málo léků, jedním z nich je Paralen.
Žena se v těhotenství může cítit velmi často unavená a nedostatek spánku také může zapříčinit bolest hlavy, někdy dokonce v kombinaci s tikem v oku. Z tohoto důvodu je třeba si odpočinout vždy, když tělo potřebuje. V těhotenství je na to nárok.
Je přirozené, že těhotné ženy spí mnohem více, než ostatní. Vydatným spánkem a dostatkem tekutin výrazně přispějí k tomu, aby se bolestem hlavy v těhotenství vyhnuly.
Pokud jsou bolesti nezvladatelné, je na čase vyhledat lékařskou pomoc.