Děložní čípek je část děložního hrdla, která ční do pochvy. Během těhotenství dochází v děložním hrdle ke zrání, děložní hrdlo se zvětšuje a připravuje se k porodu. Postupně se děložní hrdlo zkracuje, měkne a otvírá se. Lékař sleduje děložní čípek, aby zjistil, zda jsou již porodní cesty připraveny na porod.
Pokud žena nahmatá svůj děložní čípek, pak tato schopnost usnadní rychlejší cestu k otěhotnění, protože právě děložní čípek se mění při ovulaci. Díky tomu, že žena svůj děložní čípek dokáže nahmatat, zjistí, kdy může anebo naopak nemůže otěhotnět.
Děložní čípek, též známý jako děložní víčko, je malý kousek řasnaté tkáně, který leží na horním okraji děložního hrdla (cervixu). Čípek představuje fyziologickou bariéru mezi dutinou dělohy a pochvou, což chrání dělohu a možná i umožňuje početí pomocí semene.
Děložní čípek se občas též označuje jako „funkční víčko“.
Děložní čípek slouží k udržení vaginálního epitelu v úživném kontraktivním stavu, čímž se zabrání exogenním infekcím a nepřizpůsobivosti pohlavního styku. Kromě toho děložní čípek pomáhá chránit před nežádoucím otěhotněním.
Poskytuje fyzickou bariéru, která brání proniknutí spermií do otvoru děložní trubice a prevenci nechtěného těhotenství. Dále děložní čípek chrání poševní sliznici aminokyselinami a bílkovinami, které se nacházejí na jeho povrchu.
Kolposkopie je diagnostická procedura, která může pomoci identifikovat a stanovit příčinu různých potíží s děložním čípkem. Tato procedura je obvykle provedená ve zdravotnickém zařízení a doktor ženu požádá, aby se postavila na zařízení, které je podobné mikroskopu.
Doktor použije mikroskopickou kameru, která je schopná zvětšit a prohlížet jednotlivé oblasti děložního čípku. Kamera bude schopná ukázat jemné detaily, aby mohl doktor posoudit stav děložního čípku. Tento postup může být také doplněn o odběr vzorků tkáně a případné ošetření.
Funkce děložního čípku v těhotenství
Děložní čípek si může každá žena sama nahmatat a určit jeho polohu a stav. Nejlepší poloha bývá při podřepu nebo ve stoje s jednou nohou opřenou ve výši. V období těsně po menstruaci bývá čípek tvrdý, nízko položený a branka dělohy na jeho vrchu je uzavřena.
S blížící se ovulací začíná měknout a posouvá se vzhůru. Na jeho povrchu se otevírá branka. Pokud dojde k tomuto jevu, blíží se plodné dny.
Pokud dojde k otěhotnění, děložní čípek takzvaně drží miminko v děloze. Při porodu se pak děložní čípek otvírá a dochází ke kontrakcím a to nejprve po 10 minutách, později po 5 minutách a nakonec ke kontrakcím tříminutovým.
Při kontrakcích se pak tvoří děložní branka, která se otevře podle toho, jak má dítě velkou hlavičku. Přibližně je to na 10 centimetrů.
U předčasných těhotenství (méně než 37 týdnů) lékař může doporučit řez děložního čípku, který pomáhá předcházet časnému porodu. Tento zákrok se nazývá cerclage. Při tomto zákroku se speciální kroužek nazvaný cerclage stahuje kolem děložního čípku, čímž zabraňuje jeho otevření.
Cerclage je neinvazivní zákrok a obvykle se provádí ve středně těžké anestezii. V některých případech může být řez děložního čípku doporučen, i když je těhotenství v normálních podmínkách; například v případě, že děložní čípek je příliš slabý nebo oteklý.
Děložní čípek a alternativní antikoncepce?
Pro ty kdo už po těhotenství netouží, nabízí děložní čípek antikoncepci a to zcela zdarma. K tomu, aby žena zjistila, v jakém stavu se její děložní čípek nachází, je nutné zavést prst do pochvy a děložní čípek si takzvaně osahat.
Pokud je děložní čípek otevřený a žena ucítí malý otvor, v okolí čípku se nachází i hlen, dochází k ovulaci. V tu chvíli, pokud touží po miminku, je čas na oplodnění.
Jako antikoncepci však gynekologové tuto metodu nedoporučují. Na toto samovyšetření je důležitá praxe a velmi často selže. Mnohem spolehlivější je nitroděložní tělísko.
Některým ženám je tento způsob zkoumání se nepříjemný. Buď cítí ostych, nebo se bojí toho, že se mohou například poranit. Ty se takovémuto samovyšetření děložního čípku brání.
Pokud touží po miminku, je toto jedno z možných řešení, jak co nejrychleji otěhotnět. Není potřeba počítat žádné plodné a neplodné dny, měřit bazální teplotu a pořizovat si ovulační testy.