9. týden těhotenství

Začíná 3. lunární měsíc. Těhotná žena se ještě moc kulatit nemusí, ale břicho a děloha se pomalu zvětšuje.

Těhotné, které přibraly na váze více, pociťují posun těžiště. V budoucích týdnech těhotenství tuto změnu pocítí všechny budoucí rodičky. Děloha se dá již nahmatat nad sponou stydké kosti.

Vlasy se buď méně, nebo naopak více mastí. Podobně je to i s pletí. Může být hladší než před těhotenstvím nebo se ve větší míře mohou vyskytnout různé vyrážky a pupínky.

V 9. týdnu těhotenství se u ženy můžou objevit návaly horka, což je normální a způsobuje je zvýšená hladina hormonů. Žena i nadále může trpět nauzeou a zvracením.

V tomto týdnu se také začíná vyvíjet svalový systém miminka a začíná se vyrábět jeho plicní tkáň. Uvnitř plodu se téměř okamžitě rozvinou krvinky. Miminko se může otáčet a přetáčet v různých směrech a testovat své svaly.

V 9. týdnu se začíná vyvíjet také vnitřní ucho miminka a jeho imunitní systém. Toto časné těhotenství je také často doprovázeno velmi vysokou citlivostí a opravdu intenzivními výkyvy nálad.

Ženino tělo musí tvrdě pracovat, aby dodalo živiny sobě a i rostoucímu plodu, proto může přicházet častá únava a potřeba spánku. Rozhodně by si měla ten odpočinek dopřát.

Co se děje v 9. týdnu těhotenství?

Vaše budoucí miminko je nyní v sedmém týdnu vývoje a je velké zhruba jako oliva. Měří dva až tři centimetry a váží stejně tak, tedy v gramech. Hlava je oproti trupu značně velká. V obličeji dochází ke srůstání jednotlivých výběžků, které tak vytvořily jeho základ.

Základy nosních dírek se přibližují ke středu obličeje, ovšem jejich okraje jsou stále tlusté. Mezi nimi vyniká hřbet nosu, který se zvedá. Oči se přesouvají ze stran dopředu a přibližují se k sobě. Ústa jsou široká.

Kolem zevního zvukovodu vzniká šest výrazných hrbolků, které se v následujícím týdnu těhotenství stanou ušním boltcem.

V břišní dutině roste do délky tenké střevo a skládá se do kliček. Poměrně velký je v tomto období základ jater, což vede k napřimování trupu dosud stočeného zárodku.

Výraznými změnami v 9. týdnu těhotenství prochází končetiny. Rýhy mezi prstovými paprsky na rukou se ztenčují. Základy prstů jsou nyní spojeny tenkými plovacími blánami. Na dolních končetinách se rýhy a prstové paprsky teprve zakládají.

Strava v 9. týdnu těhotenství

Vývoj dítěte je velmi závislý na výživě, kterou dostává dítě skrze matku. Proto je nutné dbát na správnou přípravu jídla a rizika, které mohou některá jídla v těhotenství představovat.

Potraviny, které mohou způsobit otravu jídlem:

  • syrová vejce nebo vejce, která nejsou uvařená natvrdo
  • potraviny, do kterých se vejce přidávají (například zmrzliny, majonéza a podobně)
  • syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso, zejména kuřecí nebo rybí, včetně tatarského bifteku či uzeného lososa a sushi
  • nepasterizované mléko, sýry nebo jogurty

Mimo jiné je potřeba si dávat pozor i na potraviny, které mohou mít nepříznivý vliv na vývoj dítěte:

  • játra a výrobky z nich (paštiky)
    • způsobují onemocnění listeriózou
    • mohou mít vysoké hodnoty vitaminu A, který způsobuje vrozené vady a jaterní toxicitu)
  • mořské ryby (žralok, mečoun)
    • obsahují rtuť
  • tučné ryby (makrela, tuňák, sardinky, pstruh)
    • obsahují toxiny

Pokud se ryby nebudou konzumovat v nadměrném množství, mají naopak prospěšné látky jako jsou omega 3 mastné kyseliny, důležité pro vývoj mozku dítěte.

Je už vidět bříško?

V podbřišku lze nahmatat jakoby větší tuhou hrušku, tj. zvětšená děloha. Maminky nabírají více tuku. U žen, které ještě trpí nevolnostmi je pravděpodobnější, že nějaké to kilo dva shodí a nepoznávají na oblečení, že by je musely měnit.

A co ultrazvuk?

Z ultrazvuku je v 9. týdnu těhotenství znát, jak se embryo přetváří na plod, jak prochází velkými změnami a začíná stále více připomínat malého človíčka. Je slyšet srdíčko plodu. Plod se začíná v děloze pohybovat a reaguje na vnější podněty. 

Devátý týden těhotenství je u konce

Na ultrazvuku jsou v devátém týdnu těhotenství patrné pohyby budoucího miminka. Skáče, otáčí se, kroutí se, ohýbá končetiny. Tyto pohyby ale matka ještě necítí.

Krevní oběh těhotné ženy se mění. Objem krve se začíná zvětšovat v prvním trimestru, což je velmi důležité pro vývoj dítěte. Postupně krve přibude o padesát procent. Zvýší se také objem krevní plazmy oproti počtu červených krvinek.

9. týden těhotenství – jaké jsou rizika

1. trimestr z pohledu těhotenství je klíčovým i rizikovým zároveň. Některé maminky se mohou cítit skvěle a fungovat, jak byly doposud zvyklé. Jiné mohou potrápit nevolnosti, které mohou maminky omezit v běžných aktivitách

Ať už se žena cítí jakkoliv, neměla by zapomínat, že v sobě nosí nový život, a i když těhotenství není nemoc, je potřeba myslet i na toho malého tvorečka v bříšku. Velkými otřesy a námahou těla se zvyšuje riziko krvácení v těhotenství, proto je zapotřebí nepřepínat své síly

Sport a cvičení je dobré předem konzultovat s gynekologem. Pokud žena cvičí, je na místě vynechat poskoky a námahu na břišní svaly. Na kole je ideální jezdit jen na rovném povrchu. Dnes existuje plno kurzů i pro těhotné. 

Dalším důležitým faktorem je samozřejmě zdravá a vyvážená strava. Pozor na potraviny, kterými by se mohla do těla „zanést“ nějaká infekce či bakterie. V této fázi má ženino tělo oslabenou imunitu (zkuste si najít nějaké babské rady na posílení imunity) a nemuselo by běžné věci zvládnout tak, jak bylo zvyklé. Zároveň vývoj dítěte může být ovlivněn i vnějšími vlivy, jako jsou léky, alkohol, kofein a jiné.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang