Tento týden by se měla dostavit pravidelná menstruace. Zatím se však nic takového neděje, nebo je krvácení slabé. Žena vstupuje do 2. lunárního měsíce těhotenství.
Ve 4. týdnu těhotenství je plod velmi malý a vytváří se z něj budoucí kostra. Tělem ženy proudí hormonální změny, které mohou způsobit otok, špinění nebo krvácení. V těhotenství se může objevit ranní nevolnost. I přesto se doporučuje svému tělu věnovat zvýšenou pozornost.
Ačkoliv to s oplodněným vajíčkem nemusí dopadnout dobře, protože část těhotenství v tuto kritickou dobu zaniká kvůli poruše vývoje nebo špatnému usazení vajíčka v děloze. Zaniklé vajíčko pak s menstruací odchází.
V tomto případě mnohá z žen ještě netuší, že je těhotná. Některým ženám začínají vadit různé pachy, může přijít nevolnost, častěji chodí na malou stranu.
Pocity a příznaky
Ke konci 4. týdne těhotenství část žen může pociťovat některé příznaky těhotenství, např. ranní nevolnosti, časté močení, zvýšená únava, citlivé prsy, čich aj.
Obvykle to jsou pocity podobné jako před příchodem menstruace jako bolest v podbřišku, pocit plného břicha, plynatost, nevolnost až pocity na zvracení.
Co se děje ve 4. týdnu těhotenství?
Embryo se vnořilo do děložní stěny, která ho nyní již úplně obklopuje. Den ode dne roste. Vaječníky dodávají hormon progesteron, který ovlivňuje děložní sliznici tak, aby byla dostatečně silná.
Probíhá zahnizďování zárodku. Na začátku 4. týdne těhotenství se vytvoří dvě vrstvy buněk, nazývané entoderm, či-li vnitřní zárodečný list, a ektoderm, tedy zevní zárodečný list.
Buňky se rychle množí a některé pronikají až k mateřským cévám děložní sliznice. Po nahlodání stěny cév se mateřská krev vylije do dutinek v obalu. Mateřská krev zajišťuje od této chvíle po celé těhotenství výživu zárodku a přísun kyslíku.
Pokud je zárodek úspěšně zahnízděn, začne se produkovat hormon hCC (lidský choriový gonadotropin). Lékař může potvrdit těhotenství díky krevním testům nebo ultrazvuku.
Pro první ujištění zda je žena opravdu těhotná, stačí použít těhotenský test z lékárny, který prokáže přítomnost hormonu hCC v moči. Je velmi citlivý.
Embryo je pevně celé zaryté do stěny děložní. Zárodek je drobný, měří pouhých 0,1 – 0,2 mm, kolem něj se začíná vytvářet amniový váček. Okysličenou krev přivádějí děložní tepny, odkysličenou odvádějí žíly. Na konci tohoto týdne se nad zárodkem obnoví tenká vrstvička sliznice, která jej zcela oddělí od dutiny děložní.
Vývoj dítěte
V tomto týdnu těhotenství se začínají tvořit hlavní orgány jako jsou mozek, játra, ledviny, slinivka, brzlík a slezina. Jaké má slezina funkce? Působí jako krevní filtr, je důležitým prvkem imunity a produkuje protilátky.
Dítě roste prostřednictvím imprintingu, kdy dochází k dělení buněk. Každá buňka obsahuje genetický marker neboli epigenetický spínač.
Živiny, které dítě přijímá během těhotenství a prvních třech let života, ovlivňují to, jak budou tyto buňky naprogramovány pro život – jestli se genetické markery správně zapnou nebo vypnou. Tato fakta tvoří základ tzv. nutričního programování v raném věku. V těhotenství SE nemusí jíst za dva, ale jíst dvakrát tak zdravěji.