Zbývá zhruba osm až dvanáct týdnů těhotenství do porodu. Podle těhotenské průkazky je sice k dobru týdnů deset, avšak příchod potomka na svět může nastat klidně o něco dříve nebo s drobným zpožděním.
Možná si v tuto chvíli žena říká, že by to nebylo špatné už teď, protože si připadá nemotorná, avšak je ještě brzo. Těmito myšlenkami se však tělo a mysl na porod chystají. Miminko se také připravuje, a to především vytvářením tukových zásob. Této činnosti se věnuje nejintenzivněji.
Během 30. týdne těhotenství nebo následujících 14 dnů by žena měla absolvovat třetí vyšetření ultrazvukem. Lékař zkontroluje růst plodu, určení umístění placenty a množství plodové vody a to, jak se vyvinuly orgány plodu.
Ve 30. týdnu těhotenství i dříve se často objevuje zácpa. Je proto velice nutné dodržovat pitný režim a jíst také dostatek vlákniny. Snažit se denně vypít aspoň 8 sklenic vody a nečekat, až se dostaví žízeň, je alfou omegou číslo 1. Jinak by mohla nastat dehydratace organismu.
Další nepříjemností může být infekce močových cest v těhotenství, kterou zažije až desetina nastávajících maminek. Jde především o zánět močového měchýře, který se projevuje pálením při močení. Je důležité hodně pít, zejména vodu, aby se bakterie z močových cest samy vypláchly.
Kromě vody má skvělé účinky i brusinková šťáva. Mimo běžnou důkladnou hygienu pomáhá k uzdravení a prevenci i nošení volnějšího bavlněného prádla.
A jak je to s kávou v těhotenství? Rozhodně se musí omezit kofein i konzumace černého čaje. Kofein není zdravou volbou v těhotenství, protože může procházet placentou a způsobit zvýšení srdeční frekvence dítěte. To samozřejmě neznamená, že se káva nesmí vůbec. Jen ji je třeba omezit na dva šálky denně.
Totéž platí i o nápojích typu „kola“. Výzkumy navíc ukazují, že více než 5 šálků kávy denně může způsobit nižší porodní hmotnost dítěte. Pozor i na některé léky, které obsahují kofein. I o těch by se měla nastávající matka poradit s lékařem nebo lékárníkem.
Pitnému režimu by nyní měla dominovat voda a ovocné šťávy – na ty ovšem pozor při pálení žáhy.
Co se děje ve 30. týdnu těhotenství?
Miminka ve 30. týdnu těhotenství bývají již často hlavičkou dolů. Není však důvod k panice, pokud tomu tak není. Děťátko je dost aktivní, nacvičuje si uchopovací a sací reflex. Hýbe ručičkama a nožičkama, a to s nemalou silou. Nehty na ručičkách už dorůstají k okrajům prstů, na nohou ještě ne.
Tvorba krvinek ve slezině postupně ustává, protože se začínají vytvářet v kostní dřeni. Jemné chloupky lanuga začínají odpadávat, vlasy na hlavičce zůstávají.
30. týden těhotenství je u konce
Šněrovací boty každá maminka již dávno vyřadila, ohýbat se k nim několikrát denně je pro ni dost nepohodlné. Kůže na břiše je vypjatá. Někdy i svědí.
Zřejmě maminka přibrala přes 10 kilogramů, klidně i více, a to ji ještě nějaký ten týden čeká. Při vstávání se musí nejprve položit na bok, a pak teprve posadit. Na toto by se mělo dbát i po porodu.
Od hlavičky po zadeček měří miminko nyní asi 27 cm, celé zhruba 40 centimetrů váží asi 1400 gramů. Kdyby se miminko narodilo ve 30. týdnu těhotenství, už by mělo být schopné udržovat svou tělesnou teplotu.