Žena je těhotná. Jednobuněčné vajíčko se spojilo ve vaječníku se spermií jejího partnera a čeká je období radostného očekávání. Celé období těhotenství sebou přináší i mnohá úskalí na která je třeba být připravena.
Ještě ani ve 3. týdnu těhotenství s největší pravděpodobností žena netuší, že je těhotná. V tuto dobu je podle gynekologů ve 3. týdnu těhotenství, přestože zárodek miminka není starší než sedm dní.
Ve 3. týdnu těhotenství dochází ke kvalitativním i kvantitativním změnám v embryu. Ve vajíčku je v tuto chvíli přítomen vyvinutý fertilizovaný váček, který má již dostupné informace pro jeho další vývoj. Začíná řídit jeho procesy růstu a hormonálního vývoje.
U embrya se začínají objevovat zárodky hlavních orgánů (mozek, srdce, kostní systém atd.). U matky je v tomto týdnu pozitivní těhotenský test.
Co se děje ve 3. týdnu těhotenství?
Po oplození vajíčka dochází k opakovanému dělení vajíčka. První dělení znamená rozdělení na dvě zcela shodné buňky, tzv. blastomery, na což je potřeba zhruba 30 hodin.
Další dělení je již rychlejší. Blastomery se dělí geometrickou řadou. Každé z těchto tzv. rýhovacích dělení vytváří menší a menší buňky. Rýhovací dělení se tomuto ději říká podle toho, jak embryo vypadá. Zárodek je samá rýha, má 16 buněk a nazývá se morula.
Z vejcovodu, kde došlo k osudnému setkání se spermií, se postupně stěhuje do dutiny děložní. Morula v děloze už není nahodilý shluk buněk. Dá se na ní rozlišit pod obalem vrstva zevních buněk. Ty obalují buňky vnitřní.
Mezi nimi se začínají vytvářet mezibuněčná spojení, a dokonce některá z nich spolu komunikují. To znamená, že už v takto raném těhotenství si vyměňují mezibuněčné informace. Vznik těchto spojů ovlivňuje další vývoj časného zárodku.
Po pěti dnech, prvním pracovním týdnu dělohy, se morula přeměňuje v blastocystu, která má podobu váčku. Zevní buňky se začnou podílet na výstavbě plodových obalů. Uvnitř váčku se na jedné straně nachází dutina s tekutinou. Na druhém je shluk buněk, základ zárodku miminka.
Blastocysta se do této doby vyvíjela v děloze bez vazby na tkáně matky.
3. týden těhotenství je u konce
3. týden těhotenství končí vytvořením spojení mezi zárodkem a ženou. Může si začít hrdě říkat budoucí matka. Na konci 3. týdne těhotenství se rozpustí obal blastocysty, která se spojí s povrchem děložní sliznice tou částí, na kterém je základ zárodku.
Děložní sliznice díky hormonům prošla změnami, takže je ochotná a schopná blastocystu přijmout a zajistit výživu. Vnější buňky blastocysty se opět rychle množí a pronikají do sliznice dělohy, tvoří enzymy, které ji rozrušují. Do vytvořeného místa se blastocysta zanořuje, čemuž se říká nidace. Většinou se usadí v horní přední části dělohy.
Děloha ženy bude domovem pro miminko dalších zhruba devět měsíců. Během této doby se bude moci se svým potomkem postupně seznamovat také prostřednictvím řady ultrazvukových vyšetření. Díky nim bude mít snímky svého dítěte ještě dříve, než se narodí.