Zbývají dva týdny do konce druhého trimestru. Ve 25. týdnu těhotenství ženu čeká návštěva gynekologa nebo zařízení, kde odebírají krev, který provede odběry pro test na cukrovku. V těhotenství dostává žaludek a další orgány zabrat. Pokud mají oslabenou funkci, může se to projevit právě nyní.
Poruchy metabolismu glukózy jsou ve druhé polovině těhotenství poměrně časté. Vyskytují se ve 3 až 7 procentech, s tím, že více jsou ohrožené starší ženy, ty s nadváhou a rovněž ty, které mají diabetes v rodině.
Vyšší riziko je také u matek, které porodily v minulosti dítě těžší než čtyři kilogramy. Naštěstí ve většině případů těhotenská cukrovka po porodu vymizí, i když přetrvává hrozba, že žena cukrovkou onemocní v budoucnu.
V těhotenství se upravuje hladina cukru v krvi jak dietními opatřeními, tak pomocí léků.
Děje se tak především kvůli děťátku. To může být v normálním termínu porodu příliš velké, což může znamenat komplikace. Navíc cukrovka může zhoršit fungování placenty.
Co se děje v ženském těle?
Rostoucí bříško už může způsobovat značné nepohodlí. Další přibírání na váze ženu ještě čeká, takže by si měla hlídat příjem kalorií, aby po porodu neměla problém se shazováním nechtěných kil.
Obecně platí, že by měla během celého těhotenství přibrat kolem dvanácti až šestnácti kilogramů, většinu z nich až v druhé polovině těhotenství.
Pokud byl problém s nadváhou už před těhotenstvím, doporučený přírůstek váhy může být nižší. Lékař by měl tělesnou hmotnost ženy sledovat na každé schůzce, aby jí pomohl udržet váhu v rámci zdravého rozsahu. Dietu ale rozhodně během těhotenství nedržet.
Lepší je se stravovat vyváženě a zdravě, aby dítě dostalo potřebné živiny v takové kvalitě a v takovém množství, aby mělo zajištěný zdárný vývoj.
Co se děje ve 25. týdnu těhotenství?
Děťátko roste a roste. Do termínu porodu mu chybí k dosažení ideální délky zatím ještě asi 15 centimetrů. Nyní se začíná upravovat poměr mezi obličejovou a mozkovou částí hlavičky.
Obličej se zvětšil. Oči jsou na svém místě a čekají, až se otevřou víčka. K tomu dojde za pár týdnů. Roste ušní lalůček. Pokud žena čeká chlapečka, tak jeho varlata začínají sestupovat do šourku. Holčičce se vytváří dutina vaginy.
Srdíčko dítěte bije tak hlasitě, že je při správné poloze může druhý člověk slyšet i přes břicho. Dítě se již umí usmívat, občas škytá nebo zívá.
Kolem 25. týdne těhotenství se nezávisle na matčině vůli rozhoduje o tom, jestli bude mít její potomek šikovnější pravou nebo levou ruku. Pravorukost nebo levorukost se vytváří nyní a v budoucnu se proto už nesmí rodič snažit dítě přeučovat.
25. týden těhotenství je u konce
V plicích se začaly větvit průdušky, avšak dítě by ještě po porodu nemohlo samo dýchat. Stále mu totiž chybí dostatek surfaktantu, tedy látky, která by zabránila, aby při výdechu plíce úplně nesplaskly.
Miminko měří v 25. týdnu těhotenství od temene k zadečku kolem 22 centimetrů, s nohama o 12 více. Ještě tři neděle a plod bude stejně těžký jako kilo mouky. Nyní váží jen 700 gramů, i to už je poznat.
Není se čemu divit, že potomek začíná tlačit do žeber, městná matčiny části trávicí soustavy. Děloha se v této době dá přirovnat k fotbalovému míči.