24. týden těhotenství

Bolesti zad, v podbřišku a kříži – nejčastější trápení těhotné ženy v 24. týdnu těhotenství. K tomu se přidávají další nepříjemnosti jako těžké nohy, zácpa, krvácení z dásní, a slabost při ležení na zádech.

Jestliže nastávající maminku netrápí ani jeden ze jmenovaných neduhů, bude zřejmě černá ovce nebo bílá vrána, či jednoduše řečeno výjimka. Všechny tyto nepříjemnosti totiž mohou v době 24. týdne doprovázet těhotenství.

Něco má za následek přibývání na váze, zvyšování objemu tělesných tekutin, změna těžiště a zvýšené prohnutí v bedrech. Proto je důležité se snažit držet správně tělo. Doporučuje se spát spíše na boku, aby děťátko nemačkalo na dolní dutou žílu, která vede krev ze spodních částí těla do srdce.

Pokud žena přibývá na váze více než je průměr, nemusí se příliš stresovat. Mnohé ženy nabraly za celé těhotenství i více než 20 kilogramů, které v pohodě shodily.

Důležité je nejíst během těhotenství za dva, zato kvalitně. Dbát na pestrou, zdravou a vyváženou stravu, kterou doprovází přiměřený pohyb – to je základ po celé těhotenství.

Rozhodně není dobré se přejídat, možná by stálo za zvážení omezení pamlsků a zákusků či enormní konzumace slazených nápojů.

Ženské tělo ve 24. týdnu

Bolesti se obvykle vyskytují v dolní části zad jako důsledek zvyšujícího se objemu břicha a hmotnosti. Vysoká hladina progesteronu změkčuje pánevní vazy, aby se mohly roztáhnout a umožnit tak porod dítěte. Zároveň se uvolňují vazy páteře, takže dochází k většímu namáhání.

Dlouhé stání ve špatném postoji, nebo když se žena špatně otočí, třeba v posteli, také způsobuje bolesti zad v kříži. Pohodlí je na prvním místě, takže by se mělo zapomenout na podpatky a svoje nohy nosit v pohodlných botách, pokud umožňuje počasí, tak nejlépe nazouvacích.

Při sezení by se měly nohy pokládat do výšky na židli. Ideální je také cvičení na míči nebo plavání.

Během těhotenství také dochází k emocionálním změnám. Zejména k prudkým a netypickým výkyvům nálady. Těhotná žena může někdy začít bezdůvodně plakat, nebo se začne naopak zlobit. Tyto emocionální změny jsou v těhotenství běžné, a mohou za ně změny hormonální vyváženosti.

Kolísání hladiny hormonů způsobuje podobné příznaky jako před začátkem menstruace – nervozitu, podrážděnost a úzkost. Kromě toho mnoho žen pociťuje obavy z nadcházejících změn, které je čekají.

Podobné pocity strachu či obav je nejlepší se je naučit přijímat spolu s partnerem nebo někým blízkým, komu je důvěřováno. Kamarádky, které již matkami jsou, rády nastávající matku uklidní a poradí. Je to velmi uklidňující a prospěšné.

Co se děje ve 24. týdnu těhotenství?

Plod už vypadá ve 24. týdnu těhotenství téměř jako novorozenec. Vývoj obličeje je až na detaily dokončen. Na jazyku se vytváří chuťové pohárky. Už docela dobře slyší. Pozná hlas matky a může si libovat při poslechu nějakého druhu hudby.

Miminko od 24. týdne těhotenství bude rychle přibývat na váze. Zásoby energie si bude ukládat v podobě tuku pod kůži. Stále je ještě hubené a do snímků baculatých mimin z reklamy má ještě hodně daleko.

Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes je stav, ke kterému dochází pouze v těhotenství. Těhotenství má vliv na způsob, jakým ženské tělo využívá glukózu, což má za následek vysoké hladiny cukru v krvi.

Neléčená těhotenská cukrovka může vést k porodu dítěte s vyšší porodní hmotností a zvýšenému riziku vzniku obezity a cukrovky u dítěte v budoucnu.

Proto je zapotřebí pravidelný screening – vyšetření, na základě kterého se zjistí, zda ženě nehrozí právě těhotenská cukrovka. U nás se provádí tzv. orální glukózový toleranční test ve 24. týdnu gravidity.  

Pokud se zjistí, že gestační diabetes se vyskytl, je potřeba upravit stravování a zahájit speciální dietu, kterou doporučí lékař.

24. týden těhotenství je u konce

24. týden těhotenství je považován za přelomový. Kdyby se muselo miminko narodit nyní, je lékaři oficiálně považováno za přežitíschopné. Ovšem bez speciální několikaměsíční péče by se to neobešlo, avšak šanci by už mělo.

Bohužel plíce ještě nemá děťátko dozrálé, a tak by za něj musel dýchat přístroj, proto by nikdo nedokázal výsledek předem zaručit.

Miminko nyní měří od temene k zadečku asi 21 centimetrů, s nohama dokonce rovné tři decimetry. Váží něco mezi 530 a 630 gramy.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang