Patřit k průměru není v životě touhou většiny lidí. Jestliže však má žena v tuto chvíli nahoře čtyři kilogramy, tak k průměru patří. Tedy alespoň co se týče přibývání na váze v těhotenství. Vyrostlé břicho je nyní jasně vidět. Navíc ženu může zastihnout jeho tvrdnutí a křeče v nohách. I přes tyto nepříjemnosti, by se žena měla snažit vypadat dobře.
Nic ženu (ať už těhotnou nebo ne) tak příjemně neuvolní jako pobyt u kosmetičky nebo kadeřníka. V budoucích týdnech těhotenství rovněž nebude žádný med stříhání nehtů na nohou.
S tím, jak bude těhotná žena přibírat na váze, budou trpět i její chodidla, tak právě nyní je vhodný čas najít si šikovnou pedikérku, v případě, že se doposavad jejích služeb nevyužilo.
Tělo ženy ve 22. týdnu těhotenství
Těhotenské tělo potřebuje dostatek tekutin, aby se zajistila látková výměna a dobrá funkce ledvin. Dostatek hydratace je životně důležitý pro udržení zdravé hladiny plodové vody. Denně by se mělo vypít v průměru aspoň 1,5 – 2 litry tekutin, což odpovídá asi 8 – 10 sklenicím.
Pokud se objevuje problém s nočním chozením na WC, měla by se vypít většina vody v průběhu dne, nikoliv navečer.
Co se týče změn na pokožce, dostatečná hydratace má na ni pozitivní vliv. Tváře bývají růžovější než obvykle a žena celá vypadá mnohem mlaději. Její pokožka může být ovlivněna také těhotenskými hormony, které stimulují mazové žlázy, a kůže může mít tendenci více se mastit.
U některých žen to může vést k ucpání pórů či tvorbě skvrn a akné. Důležité je proto používat vhodnou kosmetiku, která neucpává póry a která pleť dobře vyčistí. Nezapomínat také na nemastné hydratační krémy, které zabrání vysychání.
Pokud žena trpí na akné, je na místě používat kosmetiku, kterou jí doporučí její lékař. Pleť se obvykle vrátí do původního stavu několik týdnů po porodu.
Strie v těhotenství
Jak se ženské tělo mění a bříško roste, zatěžovaná pokožka se roztahuje a může být citlivější než obvykle. Proto se o svou pleť musí starat velmi důkladně, a to po celou dobu těhotenství:
- udržovat pokožku hydratovanou, aby se snížilo riziko vysychání a podráždění
- nechodit moc na slunce a používat ochranné přípravky s vysokým UV faktorem proti slunečnímu záření
- používat jemné a přírodní produkty
- nosit oblečení z přírodních látek (bavlna, len)
- pravidelně ošetřovat (promašťovat) pokožku bříška, hýždí a stehen kvalitními přípravky proti celulitidě a striím
- v případě podráždění pokožky nějakým mýdlem, parfémem nebo pracím práškem – vyměnit je za neparfemované přírodní přípravky
Mohou se také objevit strie, které jsou velkým strašákem těhotných žen. Bohužel jsou i dámy, které se mohou mazat jak chtějí a stejně se jim ty strie objeví. Není vše dáno pouze péčí.
Co se děje ve 22. týdnu těhotenství?
Plod v bříšku se už opravdu začíná podobat miminku. Obličej vypadá jako zmenšenina toho, kdo se později narodí. Stále má zavřené oči. Vlasy, řasy a obočí jsou na svých místech. V očích se začíná vybarvovat duhovka. Není pravda, že všechna miminka se rodí modrooká. Neplatí to zvláště pro ta s tmavou pletí.
Prstíky na rukou a nohou mají nehty.
Bdí-li děťátko, což trvá čím dál déle, tak naslouchá zvukům z okolí. Objem jeho mozku se stále zvětšuje, už ve 22. týdnu těhotenství je vytvořen stále vyšší počet nervových spojení.
Játra miminka začínají produkovat enzymy. Plod si vytváří svoje červené krvinky, které však nevydrží tak dlouho jako ty, co vzniknou po jeho narození.
22. týden těhotenství je u konce
Vnitřní ucho plodu již má svou dospělou velikost. Plíce začínají produkovat surfaktant, tedy látku, která napomáhá plicím k fungování tím, že je drží roztažené po nádechu.
Kolem 22. týdne těhotenství má děťátko vyvinutý hmat a zkouší vše, co je kolem. Tedy chňapá po pupeční šňůře i po sobě a cucá si palec.
Miminko měří od hlavy k zadečku asi 19 centimetrů, připočítají-li se ještě nohy, přiblíží se k délce školního pravítka. Mimčo má dolní končetiny naštěstí pro skrčené a zkřížené. Děťátko zatím váží jako menší pizza, tedy zhruba 350 gramů. Ovšem do porodu přibere na zhruba desetkrát tolik.