Pravidelné kontroly u gynekologa začínají „indiskrétní“ otázkou: „Kolik vážíte?“, případně ženu sestřička rovnou žene na to psychiku mučící zařízení zvané váha. Tak schválně kolik plus? Pět, deset nebo i více?
Kolem 21. týdne těhotenství by to mohlo být něco mezi čtyřmi až osmi kilogramy. Průměrný váhový přírůstek v těhotenství se pohybuje kolem 12 kilogramů, což se jistě postupně projeví na možnostech, které nabízí ženin šatník.
Nejčastější problémy, které ženy v tomto období trápí, jsou otoky nohou, především kotníků. V letním období jsou tyto projevy nejvíce patrné (netěhotné ženy tím tolik netrpí).
K otokům dochází jednak proto, že se zvyšuje hmotnost těhotné ženy, roste děloha a dochází k tlaku na velké žíly odvádějící krev z dolní poloviny těla, nicméně také v důsledku zadržování vody v těle.
Tipy na zmírnění bolestí nohou a otoky
Studie uvádí že až 80 % těhotných žen trpí na tyto neduhy. Jak je zmírnit:
- pravidelně se hýbat (krátká procházka, plavání, střídání sezení, stání a chození)
- dostatečně spát a odpočívat (v zaměstnání jsou nutné pravidelné přestávky)
- mít zvýšenou polohu nohou během dne
- vyhýbat se dlouhému stání a sezení
- hodně pít (tělo pak nezadržuje tolik vody)
- nosit kompresivní punčochy (s výběrem se poradit od lékaře)
- jíst vyváženou stravu a pozor si dát na nadměrnou konzumaci slaných jídel (sůl způsobuje zadržování vody v těle)
Bolesti nohou jsou na denním pořádku a mnoho budoucích maminek mívá oteklé nohy a kotníky.
Co se děje ve 21. týdnu těhotenství?
Miminko je zhruba stejně veliké jako placenta, kterou protéká stále více krve. Plod pravidelně procvičuje celé své tělo. Zatím má v děloze dost místa. Někdy se na čas zklidní, to spí.
V 21. týdnu těhotenství již miminko střídá pravidelně chvíle spánku s bdělostí. Bohužel ke vší smůle, to může být přesně naopak, než spí a bdí jeho matka. Když spí, plod je aktivní. Když chodí, matčin pohyb ho ukolébá. Zatím to nijak nevadí, ve třetím trimestru může nemile překvapit kopanec ve chvíli, kdy už žena usíná.
Srdce dítěte bije tak silně, že ho lékař slyší i pomocí stetoskopu přes ženino břicho. Významným vývojem prochází mozek. Odlišuje se šedá a bílá hmota mozková. Povrch mozku je stále poměrně hladký. Tvoří se nervová spojení.
Dokončují se také sliznice. Vnitřní orgány plodu vyzrávají, jejichž buňky začínají být definitivně na svých místech. Dotváří se jazyk, dítě má vyvinutou chuť. Z plodové vody vstřebává cukry.
Strava ve 21. týdnu těhotenství
Toto období rychlého vývoje mozku dítěte vyžaduje dostatečnou zásobu omega-3-mastných kyselin, známých jako LCP. Výzkumy ukazují, že vyšší příjem LCP kyselin v těhotenství má pro dítě i matku mnoho výhod:
- snižuje se riziko předčasného porodu
- je klíčovým faktorem ve vývoji mozku dítěte
- podílí se na správném rozvoji nervové soustavy, inteligence a schopnosti zrakového vnímání dítěte
- zlepšuje pohybové dovednosti dítěte v prvních měsících po narození
Veškeré živiny dostává dítě přes placentu. Po porodu jsou LCP součástí mateřského mléka. Aby matka svému miminku zajistila dostatečný přísun těchto kyselin, měla by jíst potraviny bohaté na omega-3-mastné kyseliny, jako jsou makrely, losos a další tučné ryby, ořechy nebo fazole.
Tučné ryby jsou bohatým zdrojem těchto omega mastných kyselin, přesto by se měly konzumovat maximálně dvě porce týdně. Při zvýšené konzumaci těchto ryb může dojít k předávkování vitaminem A, který může být pro dítě škodlivý.
21. týden těhotenství je u konce
Některým těhotným ženám začal vystupovat pupík. Nemusí se bát, je to běžné. Právě děloha vyrůstá nad pupík. Také se může stát, že tělo začíná zadržovat vodu a tak otékají nohy a ruce tak, že je obtížné sundat prstýnky. Pokud jsou otoky extrémní a neustupují ani v noci, měl by se informovat lékař.
Další nepříjemností, která může budoucí matku provázet zhruba od 20. týdne těhotenství, jsou rozšířené žíly v oblasti konečníku, tedy hemoroidy. Ulevit od bolesti a svědění mohou různé krémy na hemoroidy.
Děťátko vyrostlo zase zhruba o dva centimetry. Už se jistě ví zda kupovat modré či růžové dupačky. Co se však možná netuší, tak holčička má už nyní ve vaječnících vytvořenou zásobu vajíček na celý život.