2. týden těhotenství

S koncem 2. týdne od prvního dne menstruace, tedy zhruba 13. nebo 14 den, dojde k ovulaci. Vajíčko žena je připraveno přijmout partnerovu spermii. K oplodnění vajíčka může dojít nejpozději do 24 hodin po ovulaci. Studie však ukazují, že se tato doba zkracuje i na 17 hodin. Pokud chce žena otěhotnět, pohlavní styk je dobré naplánovat.

V druhém týdnu těhotenství se žena obvykle ještě nedozví, že je těhotná, ovšem její vajíčko se právě vyvíjí. Uvnitř dutiny děložní se vytváří endometrium (výstelka), které bude chránit plod ve vývoji. Ovulace již také začala.

Některé ženy zaznamenají mírné krvácení nebo bolest břicha během ovulace v druhém týdnu těhotenství. Druhý týden je také dobrou příležitostí k tomu, aby se zahájila prenatální péče.

Ženino tělo je připraveno k ovulaci. Vajíčko, na které „vsadila“, se uvolní z jednoho z páru jejích vaječníků a posouvá se do vejcovodu díky tykadlovitým výrůstkům u jeho vchodu.

Vejcovody spojují vaječníky a dělohu, která se stane na nějaký čas prvním domovem miminka. Vajíčko několik hodin postupuje do dělohy, kde i nadále dozrává výstelka, která bude připravena přijmout oplodněné vajíčko.

Po skončení 2. týdne se žena bude nacházet v proliferační fázi menstruačního cyklu, což znamená, že děložní výstelka roste velmi rychle.

Právě nastal ten pravý čas. V době ovulace se objeví tzv. plodný hlen, dozrálé vajíčko je ve vejcovodech, případně v děloze. K početí děťátka ještě chybí sperma, které dodá ženin partner.

Nejrychlejší spermie vyhrává. Nositel chromozomu XY, který později určí pohlaví miminka.

V případě, že dosáhne žena orgasmu při milování, šance na otěhotnění ještě zvýší. Jedna ze spermií proniká do vajíčka a dojde ke spojení. Třiadvacet a třiadvacet chromozomů obou partnerů se propojí a dávají základ novému životu.

Při oplodnění jsou všechny dědičné vlastnosti dítěte obsaženy v jedné buňce, tzv. zygotě. Tato buňka má 23 párů chromozomů (46 chromozomů) stejně jako dospělý člověk, přičemž polovina chromozomů vždy pochází od jednoho z rodičů. Tyto chromozomy obsahují veškeré informace potřebné pro vytvoření unikátního jedince, který bude sdílet vlastnosti obou rodičů.

Nejčastější příznaky

Jaké příznaky může žena vypozorovat ve 2. týdnu těhotenství:

  • bazální teplota klesá a stoupá
  • bolest nebo citlivost prsou
  • lepší čich
  • změna konzistence a barvy výtoku
  • lehké špinění
  • bolesti v oblasti pánve
  • zvýšené libido
  • změny děložního krčku

Některé ženy jsou citlivé a trpí snad všemi příznaky najednou, některé zase žádné změny téměř nepociťují.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang