Těhotné ženy se mohou stále cítit poněkud unavené. Jak by ne, vždyť živí příslušníka následující generace. Ženské tělo začalo ukládat více tuku, zejména na bocích, prsou a nohou. Děloha začíná vyrůstat z pánve. Těhotenství se tak stále více stává patrnější.
Plod již nepochybně připomíná člověka. Měří 6 až 7 centimetrů a váží už i více než 10 gramů. Malinké si již nyní občas cucá palec. Už je slyšet tlukot srdce plodu pomocí přenosného ultrazvukového přístroje.
Ženské tělo podstupuje různé změny tím, jak se připravuje na náročnou cestu celým těhotenstvím, a to nejen nálad, nicméně i prsou, která se zvětšují a spolu s nimi i dvorce a bradavky, které již mohou tmavnout.
Některé ženy mohou „trpět“ v oblasti obličeje a krku na nepravidelné pigmentové skvrny, či pigmentovou čáru označovanou jako tzv. linea negra, která se táhne od pupku směrem dolů. Tato pigmentová zbarvení krátce po porodu většinou zmizí, nebo zesvětlají a v době těhotenství se mohou objevit prakticky kdykoliv.
Ve 12. týdnu může také některá těhotná žena pociťovat bolesti zad, které mohou přecházet i do sedacích partií. Je to způsobeno tím, že tělo se přizpůsobuje růstu miminka v bříšku a mění se jeho celkové rozložení.
Pokud má žena sedavé zaměstnání, měla by myslet i na to, aby si dělala pravidelné přestávky, během nichž se projde a doplní tekutiny. Pomoci mohou i různé pomůcky, jako např. gymnastický míč na sezení. Pokud čas umožní, udělat si po práci příjemnou procházku. Chůze je nejpřirozenější pohyb, který se doporučuje nejen v těhotenství.
Vzhled těhotné ženy
Děloha ženy se stále zvětšuje a pomalu stoupá nad stydkou kost. Bříško se začíná nepatrně zvětšovat, pro okolí ještě neviditelně. Na některých maminkách už může být vidět a je to dáno tím, že děloha tlačí na pánevní a břišní orgány. Nastává vhodná doba si začít pořizovat těhotenské oblečení ve kterém se žena bude cítit pohodlněji.
Nevolnosti už také odcházejí a žena se tak může začít konečně těšit z těhotenství a budoucího příchodu miminka.
Dbát na stravu je důležité po celou dobu těhotenství, takže by se v tom rozhodně nemělo polevovat ani nyní. Díky správné a vyvážené stravě maminky se může dítě správně vyvíjet a bude mít položené dobré základy pro zdravý vývoj do budoucna.
Co se děje ve 12. týdnu těhotenství?
Rysy v obličeji budoucího miminka se zjemňují. Hřbet nosu se vyvýšil, nízká bradička rovněž vystoupila. Čelo je vypouklé. Ušní boltce jsou vytvořené, i když se stále nachází zhruba ve výšce brady.
Lékaři pomocí ultrazvuku mohou ve 12. týdnu těhotenství sledovat šíjové tzv. nuchální projasnění. Podle jeho tloušťky mohou odhalit případnou chromozomální odchylku, např. Downův syndrom.
V mozku se zatím stále nachází dutinky, ale krček je už úzký a hladký. V tuto dobu je dobře znatelná páteř složená z obratlů.
Jak vypadá ultrazvuk?
Miminko dělá každým dnem nové pokroky. Pohybově je velmi aktivní a dokáže si cucat palec, zatínat svou malou dlaň v pěst nebo otevírat ústa. Kolem sebe má stále mnoho prostoru, takže jeho pohyby nejsou ještě cítit. V tomto týdnu se vyšetření na ultrazvuku ještě nekoná.
První velké ultrazvukové vyšetření obvykle probíhá až ve 13. týdnu, ne však později než v týdnu 14., kde se na základě jasně daného rámce zjišťuje, zda miminko nebude mít nějakou z vrozených vad. V tuto chvíli by se na ultrazvuku mohly spatřit čilé pohyby miminka.
12. týden těhotenství je u konce
Lékaři v 10. týdnu vývoje plodu dokážou velmi přesně určit termín porodu. Rozhodující je velikost plodu. Naopak téměř nemožné je stále určení pohlaví děťátka, i když se pohlavní orgány začínají postupně odlišovat.
Výbava ještě nenarozených chlapečků roste rychleji. Na rozdíl od dívek se do délky zvětšuje pohlavní hrbolek, tedy budoucí penis.
Plod má již ve 12. týdnu těhotenství vyvinuté reflexy a dokonce může cítit bolest. Zažívací trakt plodu dokáže vstřebat cukry. Podvěsek mozkový, hypofýza, začíná tvořit hormony.
Na konci 12. týdne těhotenství jsou vytvořené orgány děťátka a nyní boudou jen růst. Končí kritické období, kdy vznikají vrozené vady.